Kuidas loomafiguure hoiustada?
juuni 18, 20241. Keeleõpe
Realistlikud loomafiguurid on ideaalsed lastele keeleõppeks ja sõnavara arendamiseks, sest loomakujud on anatoomiliselt korrektsete proportsioonidega ning ka liigiti omavahel võimalikult õigetes suurusvahekordades. Õppida saab loomade nimesid, liike, kehaosasid, häälitsusi, liikumisviise…
Vt ka Montessori kolme-etapiline-õpetus.
2. Rollimäng
Minifiguuridele on vahva luua (elu)keskkondi – olgu selleks nt magnetklotsidest ehitatud loomaloss või pappkarbist aedik taluloomadele. Lemmikuks on veel kujunenud loomade eest hoolitsemine, nende pesemine ja põetamine (arsti-patsiendi mängimine). Erinevad loomafiguurid aitavad jutustada lugusid.
3. Looduse tundma õppimine
Realistlikud loomafiguurid aitavad loodust tundma õppida. Isegi nende käpajäljed on realistlikud. Lapsed saavad võrrelda loomade suuruseid (elevant vs surikaat), liigitada neid erinevate omaduste järgi, meisterdada neile elukeskkondi (veeloomad vannis).
4. Kunst ja meisterdamine
Loomakujusid võib kasutada joonistamiseks, meisterdamis- või voolimistöödes.
5. Sobitamine-paaritamine-sorteerimine
Prindi või joonista erinevaid mustreid, sulestiku värve või kehaosasid ning lase lapsel neid loomafiguuridega kokku sobitada. Kujusid võib ka sorteerida nt suuruse, kõrguse, värvi jms alusel.
6. Dekoratsiooniks
Peale mängu- ja õppetegevuse on realistlikud loomafiguurid ka vahvateks kaaslasteks nt sünnipäevatordile või -lauale. Pühade ajal aseda neid meeleolu loomiseks aknalauale või ehteks kuuse külge.
7. Sensoorika
Kuna minifiguurid on võimalikult realistlikud ka omavahelise suuruse poolest, saab laps tunnetada erinevate loomade kaalu. Realistlike loomafiguuride puhul on oluline elutruudus ning detailsus – nii saab võrrelda vaala delfiini siledat nahka ja krokodilli krobedat kesta. Üheks vahvaks mänguks on olnud pimesi loomade äraarvamine: pista mõned loomad kotti ning lase lapsel käega tunnetades arvata, milline loom tal parasjagu käes on.
8. Vannimängud
Loomafiguurid on ääretult universaalsed õppe- ja mänguvahendid ning sobivad kasutamiseks nii toas kui õues. Samuti muudavad need vannisoleku aja vahvaks tegevuseks. Lase lapsel valida endale vanni kaasa vees elavaid loomi. Leiad erinevaid haisid, vaalasid ja muid vee-elukaid meie veeloomade kategooriast.
NB! Kuigi kujukestel pole õõnsusi, kust vesi sisse pääseks, oleks pärast vanniskäiku on siiski minifiguurid mõneks ajaks vanni äärele kuivama jätta.
Loodetavasti said siit mõningaid ideid, kuidas realistlikke loomafiguure õppe- ja mängutegevustes rakendada. Vahvaid tegevusi!